|
|
Nokia 110 4G (2023)Tk 4,199 |
| Name | Nokia 110 4G (2023) |
| Brand | Nokia |
| Model | 110 4G (2023) |
| Category | Feature Phone |
| Price | 4199 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | May 2023 |
| Launch Date | Available. Release May 2023 |
| Body Dimensions | 121.5 x 50 x 14.4 mm (4.78 x 1.97 x 0.57 in) |
| Body Weight | 94.5 g |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | TFT LCD, 65K colors |
| Display Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 |
| Display Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 111 ppi |
| Memory External | microSDHC |
| Primary Camera | QVGA |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Wireless FM radio |
| GPS | Yes with a GPS |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 1450 mAh |
| Body Color | Midnight Blue, Arctic Purple |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.