|
|
Motorola Moto G56Tk 18,000 |
| Name | Motorola Moto G56 |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G56 |
| Category | Smartphone |
| Price | 18000 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | Not Announced Yet |
| Launch Date | Coming Soon |
| Body Dimensions | 165.8 x 76.3 x 8.4 mm (6.53 x 3.00 x 0.33 in) |
| Body Weight | 200 g |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Display Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 392 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7060 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Charging | 33W Wired |
| Body Color | Pantone (Black Oyster, Gray Mist, Dazzling Blue, Dill) |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.