|
|
Motorola Moto G35Tk 32,990 |
| Name | Motorola Moto G35 |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G35 |
| Category | Smartphone |
| Price | 32990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, August |
| Launch Date | Available. Released 2024, September |
| Body Dimensions | 166.3 x 76 x 7.8 mm (6.55 x 2.99 x 0.31 in) |
| Body Weight | 188 g or 191 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back or silicone polymer (eco leather), plastic frame |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | Water-repellent design |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, HDR10, 1000 nits (peak) |
| Display Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 392 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (1x2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| Chipset | Unisoc T760 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Body Color | Leaf Green, Guava Red, Midnight Black, Sage Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.