|
|
Motorola Moto G Power (2025)Tk 41,900 |
| Name | Motorola Moto G Power (2025) |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G Power (2025) |
| Category | Smartphone |
| Price | 41900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, January 14 |
| Launch Date | Exp. Release 2025, February 06 |
| Body Dimensions | 166.6 x 77.1 x 8.7 mm (6.56 x 3.04 x 0.34 in) |
| Body Weight | 208 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| Network Sim | Nano-SIM and eSIM |
| Water Resistant | IP68/IP69 Dust/Water Resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.8 inches, 112.0 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2388 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 385 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 30W Wired |
| Body Color | Gray, Green |
| Other Features | 15W Wireless. MIL-STD-810H Compliant. |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.