|
|
Motorola Edge 50Tk 45,500 |
| Name | Motorola Edge 50 |
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 50 |
| Category | Smartphone |
| Price | 45500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, August |
| Launch Date | Available. Released 2024, August |
| Body Dimensions | 160.8 x 72.4 x 7.8 mm (6.33 x 2.85 x 0.31 in) |
| Body Weight | 180 g |
| Build | Glass front, aluminum frame, silicone polymer (eco leather or eco suede) back |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, eSIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1600 nits (peak) |
| Display Size | 6.7 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 446 ppi |
| Display Screen Protection | Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 AE (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 10 MP, (telephoto) | |
| 13 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 68W wired |
| Body Color | Koala Gray, Jungle Green, Peach Fuzz |
| Other Features | 15W wireless |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.