|
|
Meizu Note 21Tk 14,690 |
| Name | Meizu Note 21 |
| Brand | Meizu |
| Model | Note 21 |
| Category | Smartphone |
| Price | 14690 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, September |
| Launch Date | Available. Released 2024, October |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Display Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels*, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 260 ppi |
| Operating System | Flyme OS |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, AF |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Body Color | Ivory, Diamond Black, Gulf Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.