|
|
Meizu Note 16 ProTk 29,500 |
| Name | Meizu Note 16 Pro |
| Brand | Meizu |
| Model | Note 16 Pro |
| Category | Smartphone |
| Price | 29500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, May 13 |
| Launch Date | Exp. Release 2025, May 16 |
| Body Dimensions | 163.8 x 76.2 x 8.4 mm (6.45 x 3.00 x 0.33 in) |
| Body Weight | 197.5 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP66/IP68 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | OLED, 1B colors, 144Hz, 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Display Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 440 ppi |
| Operating System | Flyme |
| OS Version | AIOS 2 |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) |
| Chipset | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6200 mAh |
| Charging | 80W Wired, QC4+, PD3.0, PPS |
| Body Color | Gray, Blue, White |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.