|
|
Meizu mblu 22Tk 17,000 |
| Name | Meizu mblu 22 |
| Brand | Meizu |
| Model | mblu 22 |
| Category | Smartphone |
| Price | 17000 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, March 04 |
| Launch Date | Exp. Release 2025, May |
| Body Dimensions | 170.8 x 77.5 x 8.9 mm (6.72 x 3.05 x 0.35 in) |
| Body Weight | - |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.79 inches, 109.5 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 264 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 (Go Edition) |
| Chipset | Unisoc |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Ram | 3 GB, 4 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Auxiliary Lens | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Body Color | Black, Blue, Yellow |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.