|
|
Lenovo Tab PlusTk 40,500 |
| Name | Lenovo Tab Plus |
| Brand | Lenovo |
| Model | Tab Plus |
| Category | Tablet |
| Price | 40500 |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2024, June |
| Launch Date | Available. Released 2024, June |
| Body Dimensions | 268.3 x 174.3 x 7.7 - 13.6 mm |
| Body Weight | 650 g |
| Network Sim | No |
| Water Resistant | Splash resistant |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Display Size | 11.5 inches, 376.4 cm2 |
| Display Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 203 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 JBL Hi-Fi speakers) |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 8600 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Body Color | Luna grey |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.