|
|
Lenovo Tab K11 PlusTk 30,490 |
| Name | Lenovo Tab K11 Plus |
| Brand | Lenovo |
| Model | Tab K11 Plus, TB352FU |
| Category | Tablet |
| Price | 30490 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, July |
| Launch Date | Available. Released 2024, July |
| Body Dimensions | 169 x 268.7 x 7.2 mm (6.65 x 10.58 x 0.28 in) |
| Body Weight | 520 g |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Network Sim | Nano-SIM |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Display Size | 11.45 inches, 373.2 cm2 |
| Display Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 204 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 4 GB, 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | 13 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 8600 mAh |
| Charging | 20W wired |
| Body Color | Luna grey |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.