|
|
Lava Yuva 5GTk 17,990 |
| Name | Lava Yuva 5G |
| Brand | Lava |
| Model | Yuva 5G |
| Category | Smartphone |
| Price | 17990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, March |
| Launch Date | Available. Released 2024, June |
| Body Dimensions | 163.4 x 76.2 x 9.1 mm (6.43 x 3.00 x 0.36 in) |
| Body Weight | 208 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
| Display Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Unisoc T750 (6 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Body Color | Green, Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.