|
|
Lava Yuva 4Tk 12,500 |
| Name | Lava Yuva 4 |
| Brand | Lava |
| Model | Yuva 4 |
| Category | Smartphone |
| Price | 12500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, November |
| Launch Date | Exp. Release 2024, November |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
| Display Size | 6.56 inches, 103.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 267 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| VGA | |
| Auxiliary Lens | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W Wired |
| Body Color | Glossy White, Glossy Purple, Glossy Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.