|
|
Lava Blaze Amoled 2Tk 21,900 |
| Name | Lava Blaze Amoled 2 |
| Brand | Lava |
| Model | Blaze Amoled 2 |
| Category | Smartphone |
| Price | 21900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, August 07 |
| Launch Date | Available. Released 2025, August 16 |
| Body Dimensions | 163.2 x 76.1 x 7.6 mm (6.43 x 3.00 x 0.30 in) |
| Body Weight | 174 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 Dust Tight and Water Resistant (water splashes) |
| Display Type | AMOLED, 120Hz |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| CPU | Octa-core 2.6 GHz |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7060 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 6 GB |
| Primary Camera | 50 MP, (wide) |
| Auxiliary Lens | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W Wired |
| Body Color | Midnight Black, White Feather |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.