|
|
Lava Blaze 1XTk 18,500 |
| Name | Lava Blaze 1X |
| Brand | Lava |
| Model | Blaze 1X |
| Category | Smartphone |
| Price | 18500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, April |
| Launch Date | Available. Released 2023, June |
| Body Dimensions | 165.3 x 76.4 x 8.9 mm (6.51 x 3.01 x 0.35 in) |
| Body Weight | 207 g |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
| Display Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 270 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 6 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| 0.3 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Body Color | Glass Blue, Glass Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.