|
|
Lava Agni 4Tk 41,900 |
| Name | Lava Agni 4 |
| Brand | Lava |
| Model | Agni 4 |
| Category | Smartphone |
| Price | 41900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, November 20 |
| Launch Date | Available. Released 2025, November 25 |
| Body Dimensions | 160.7 x 75.3 x 8.6 mm (6.33 x 2.96 x 0.34 in) |
| Body Weight | 208 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 2400 nits (peak) |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 446 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android, up to 3 major Android upgrades |
| OS Version | 15 |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 50 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 66W Wired, 50% in 19 min, 100% in 51 min |
| Body Color | Phantom Black, Lunar Mist |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.