|
|
Itel Zeno 20Tk 9,000 |
| Name | Itel Zeno 20 |
| Brand | Itel |
| Model | Zeno 20, A6610L |
| Category | Smartphone |
| Price | 9000 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, August 23 |
| Launch Date | Available. Released 2025, August 25 |
| Body Dimensions | 8.6 mm thickness |
| Body Weight | 187 g |
| Network Sim | Dual SIM |
| Water Resistant | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 1500 nits (peak) |
| Display Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 267 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 (Go Edition) |
| User Interface (ui) | itel OS 14 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 3 GB, 4 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 15W Wired |
| Body Color | Starlit Black, Space Titanium, Aurora Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.