|
|
Itel P65Tk 17,990 |
| Name | Itel P65 |
| Brand | Itel |
| Model | P65 |
| Category | Smartphone |
| Price | 17990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, August |
| Launch Date | Available. Released 2024, August |
| Body Dimensions | 165.9 x 77.3 x 7.9 mm (6.53 x 3.04 x 0.31 in) |
| Body Weight | 192.4 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 262 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | itel OS 14 |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T615 (12 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4 GB, 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| Auxiliary lens | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired, 40% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Cyber Blaze, Cyber Black, Cyber Titanium |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.