|
|
Itel P40Tk 8,990 |
| Name | Itel P40 |
| Brand | Itel |
| Model | P40, P662L |
| Category | Smartphone |
| Price | 8990 |
| Extra Price | 4/64 GB = 8,990/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, March |
| Launch Date | Available. Released 2023, April |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Resolution | HD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 (Go Edition) |
| CPU | SC9863A OctaCore |
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 512 GB |
| Ram | 2 GB, 3 GB, 4 GB |
| Primary Camera | Dual: 13 MP |
| VGA | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint, Face Unlock |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Body Color | Force Black, Dreamy Blue, Luxurious Gold |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.