|
|
Itel Color Pro 5GTk 14,500 |
| Name | Itel Color Pro 5G |
| Brand | Itel |
| Model | Color Pro 5G |
| Category | Smartphone |
| Price | 14500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, July |
| Launch Date | Available. Release 2024, August |
| Body Dimensions | 0.00 x 75.00 x 8.00 mm |
| Body Weight | 190 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.60 inches |
| Display Resolution | 720 x 1620 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 267 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 (Go Edition) |
| CPU | Octa-Core |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6080 |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W Wired |
| Body Color | River Blue, Lavander Fantasy |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.