|
|
Itel A100 ProTk 12,000 |
| Name | Itel A100 Pro |
| Brand | Itel |
| Model | A100 Pro |
| Category | Smartphone |
| Price | 12000 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2026, May 20 |
| Launch Date | Available. Released 2026, May 20 |
| Body Dimensions | 8.5 mm thickness |
| Body Weight | - |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | Drop Resistant up to 1.2m |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits |
| Display Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 (Go Edition) |
| User Interface (ui) | itel OS 15 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 3 GB, 4 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W Wired |
| Body Color | Comet Orange, Natural Black, Cloud White |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.