|
|
Infinix Note 50sTk 28,900 |
| Name | Infinix Note 50s |
| Brand | Infinix |
| Model | Note 50s, X6870 |
| Category | Smartphone |
| Price | 28900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, April 18 |
| Launch Date | Available. Released 2025, April 24 |
| Body Dimensions | 164.3 x 74.5 x 7.6 mm (6.47 x 2.93 x 0.30 in) |
| Body Weight | 180 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 1300 nits (peak) |
| Display Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 393 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | XOS 15 |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 64 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
| Charging | 45W wired, 100% in 60 min |
| Body Color | Marine Blue, Titanium Grey, Ruby Red |
| Other Features | Bypass Charging 10W Reverse Wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.