|
|
Infinix Note 30Tk 18,999 |
| Name | Infinix Note 30 |
| Brand | Infinix |
| Model | Note 30, X6833B, X6716B |
| Category | Smartphone |
| Price | 18999 |
| Extra Price | 8/128 GB = 18,999/ 8/256 GB = 23,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 Ver.1 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, May |
| Launch Date | Available. Released 2023, May |
| Body Dimensions | 168.6 x 76.6 x 8.6 mm (6.64 x 3.02 x 0.34 in) |
| Body Weight | 219 g |
| Build | Glass front, plastic frame, glass or leather back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 580 nits (peak) |
| Display Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 396 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | UFS |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 64 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| QVGA | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Body Color | Obsidian Black, Interstellar Blue, Sunset Gold |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.