|
|
Infinix Note 30 VIPTk 38,000 |
| Name | Infinix Note 30 VIP |
| Brand | Infinix |
| Model | Note 30 VIP, X6710 |
| Category | Smartphone |
| Price | 38000 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, June |
| Launch Date | Available. Released 2023, June |
| Body Dimensions | 162.7 x 75.9 x 8.2 mm (6.41 x 2.99 x 0.32 in) |
| Body Weight | 190 g |
| Build | Glass Front, Plastic Frame, Glass Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP53, dust and splash resistant (region dependent) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 900 nits (peak) |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | XOS 13 |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 108 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Quad-LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), unspecified sensors |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 68W Wired, PD3.0, PPS, 1-80% in 30 min (advertised), Bypass Charging |
| Body Color | Magic Black, Glacier White, Racing Edition |
| Other Features | 50W wireless, 1-50% in 30 min (advertised) Reverse wired Reverse wireless |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.