|
|
Infinix Hot 60Tk 18,900 |
| Name | Infinix Hot 60 |
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 60, X6726 |
| Category | Smartphone |
| Price | 18900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, July 11 |
| Launch Date | Available. Released 2025, July 15 |
| Body Dimensions | 166 x 76.8 x 7.8 mm (6.54 x 3.02 x 0.31 in) |
| Body Weight | 193 g |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 560 nits (typ), 700 nits (HBM) |
| Display Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 262 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | XOS 15.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Memory Type | UFS |
| Ram | 6 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP |
| - | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Charging | 18W Wired |
| Body Color | Sleek Black, Tundra Green, Shadow Blue, Caramel Glow |
| Other Features | 10W reverse wired Bypass charging |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.