| Name | Infinix Hot 50 Pro+ 4G |
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 50 Pro+ 4G, X6880 |
| Category | Smartphone |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, October |
| Launch Date | Exp. Release 2024, October |
| Body Dimensions | 164.1 x 74.4 x 6.8 mm (6.46 x 2.93 x 0.27 in) |
| Body Weight | 162 g |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP54, dust and splash resistant |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 550 nits (typ), 1300 nits (peak) |
| Display Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 393 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | XOS 14.5 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| 3rd unspecified camera | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Body Color | Sleek Black, Titanium Grey, Dreamy Purple |
| Other Features | Reverse wired Bypass charging |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.