|
|
Infinix Hot 30i (50 MP)Tk 12,999 |
| Name | Infinix Hot 30i (50 MP) |
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 30i (50 MP), X669C |
| Category | Smartphone |
| Price | 12999 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, March 27 |
| Launch Date | Available. Released 2023, March 27 |
| Body Dimensions | 164 x 75.8 x 8.4 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Body Weight | 191 g |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (peak) |
| Display Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Display Screen Protection | Panda Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | XOS 12 |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek Helio G37 (12 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | 50 MP, (wide) |
| 0.08 MP, (auxiliary lens) | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W Wired |
| Body Color | Mirror Black, Glacier Blue, Diamond White, Marigold |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.