|
|
Infinix Hot 30 5GTk 20,500 |
| Name | Infinix Hot 30 5G |
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 30 5G, X6832 |
| Category | Smartphone |
| Price | 20500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, July |
| Launch Date | Available. Released 2023, July |
| Body Dimensions | 168.5 x 76.5 x 9.2 mm (6.63 x 3.01 x 0.36 in) |
| Body Weight | 215 g |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP53, dust and splash resistant |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 580 nits (peak) |
| Display Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 396 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | XOS 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 0.08 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Body Color | Knight Black, Aurora Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.