|
|
Infinix Hot 20iTk 11,499 |
| Name | Infinix Hot 20i |
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 20i, X665C, X665E |
| Category | Smartphone |
| Price | 11499 |
| Extra Price | 4/64 GB = 11,499/ 6/128 GB = 12,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, September |
| Launch Date | Available. Released 2022, September |
| Body Dimensions | 164.8 x 76.4 x 8.8 mm (6.49 x 3.01 x 0.35 in) |
| Body Weight | 195 g |
| Build | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 500 nits (peak) |
| Display Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 267 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 (Go Edition) |
| User Interface (ui) | XOS 10.6 |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 3 GB, 4 GB |
| Primary Camera | Triple: 13 MP, (wide) |
| QVGA | |
| QVGA | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Body Color | Wilderness Black, Luna Blue, Energy Green, Sunset Gold |
| Other Features | 5W reverse wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.