|
|
Infinix Hot 12Tk 15,299 |
| Name | Infinix Hot 12 |
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 12, X6817 |
| Category | Smartphone |
| Price | 15299 |
| Extra Price | 4/64 GB = 15,299/ 6/128 GB = 16,499/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, April |
| Launch Date | Available. Released 2022, April |
| Body Dimensions | 170.5 x 77.6 x 8.3 mm (6.71 x 3.06 x 0.33 in) |
| Body Weight | 195 g |
| Build | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
| Display Size | 6.82 inches, 111.7 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 259 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | XOS 10.6 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| Primary Camera | Triple: 13 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| QVGA | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Dual Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast Charging 18W |
| Body Color | Racing Black, Legend White, Origin Blue, Lucky Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.