|
|
Infinix GT 30 ProTk 41,999 |
| Name | Infinix GT 30 Pro |
| Brand | Infinix |
| Model | GT 30 Pro, X6873 |
| Category | Smartphone |
| Price | 41999 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, May 21 |
| Launch Date | Available. Released 2025, May |
| Body Dimensions | 163.7 x 75.8 x 8 mm (6.44 x 2.98 x 0.31 in) |
| Body Weight | 189 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 Dust Tight and Water Resistant (water splashes) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Display Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 440 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | XOS 15 |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Ultimate (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | Unspecified |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 108 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass, gyro |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
| Charging | 45W Wired |
| Body Color | Dark Flare, Blade White, Shadow Ash |
| Other Features | 30W wireless 10W reverse wired 5W reverse wireless Bypass Charging 2 Customizable RGB LEDs on the back Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.