|
|
Huawei Watch GT 5 ProTk 70,500 |
| Name | Huawei Watch GT 5 Pro |
| Brand | Huawei |
| Model | Watch GT 5 Pro, VLI-B29 |
| Category | Smart Watch |
| Price | 70500 |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2024, September |
| Launch Date | Available. Released 2024, September |
| Body Dimensions | 46.3 x 46.3 x 10.9 mm (1.82 x 1.82 x 0.43 in) |
| Body Weight | 44 g or 53 g |
| Build | Glass front, titanium alloy frame, ceramic back (Ceramic White model only) |
| Network Sim | No |
| Water Resistant | 50m water resistant (for 10 min) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 1.43 inches |
| Display Resolution | 466 x 466 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 326 ppi |
| Operating System | HarmonyOS |
| Memory External | No |
| Primary Camera | No |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2, thermometer (body temperature) |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Charging | Wireless |
| Body Color | Titanium, Black, Ceramic White, White |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.