|
|
Huawei Pura 70 UltraTk 1,44,990 |
| Name | Huawei Pura 70 Ultra |
| Brand | Huawei |
| Model | Pura 70 Ultra, HBP-AL00 |
| Category | Smartphone |
| Price | 144990 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, April |
| Launch Date | Available. Released 2024, April |
| Body Dimensions | 162.6 x 75.1 x 8.4 mm (6.40 x 2.96 x 0.33 in) |
| Body Weight | 226 g |
| Build | Glass front, aluminum frame, silicone polymer back (eco leather) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Display Type | LTPO OLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 2500 nits (peak) |
| Display Size | 6.8 inches, 109.0 cm2 |
| Display Resolution | 1260 x 2844 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 460 ppi |
| Display Screen Protection | Kunlun Glass (Xuanwu tempered) |
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | 4.2 |
| CPU | Octa-core (1x2.3 GHz & 3x2.18 GHz & 4x1.55GHz) |
| Chipset | Kirin 9010 (7 nm) |
| Memory Internal | 512 GB, 1TB |
| Memory External | No |
| Ram | 16 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 50 MP, (telephoto) | |
| 40 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 13 MP, (ultrawide) |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Charging | 100W wired |
| Body Color | Black, White, Brown, Green |
| Other Features | 80W wireless 20W reverse wireless 18W reverse wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.