|
|
Huawei MatePad Pro 11 (2024)Tk 70,500 |
| Name | Huawei MatePad Pro 11 (2024) |
| Brand | Huawei |
| Model | MatePad Pro 11 (2024), XYAO-W00 |
| Category | Tablet |
| Price | 70500 |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2023, November |
| Launch Date | Available. Released 2023, December |
| Body Dimensions | 249.2 x 160.4 x 5.9 mm (9.81 x 6.31 x 0.23 in) |
| Body Weight | 449 g |
| Network Sim | No |
| Display Type | OLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ) |
| Display Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 |
| Display Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 274 ppi |
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | 4.0 |
| CPU | Octa-core (1x2.49 GHz Cortex-A720 & 3x2.15 GHz Cortex-A720 & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 GPU |
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 13 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 8300 mAh |
| Charging | 66W wired |
| Body Color | Gray, Blue, White, Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.