|
|
Huawei Mate X6Tk 2,50,000 |
| Name | Huawei Mate X6 |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate X6, ICL-AL10 |
| Category | Foldable & Flip Phones |
| Price | 250000 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, November 26 |
| Launch Date | Exp. Release 2024, December 19 |
| Body Dimensions | Unfolded: 156.6 x 144.1 x 4.6 mm | Folded: 156.6 x 73.8 x 9.9 mm |
| Body Weight | 239 g |
| Build | Glass Front, Glass Back or Eco Leather Back, Aluminum Frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IPX8 Dust/Water Resistant (up to 2m for 30 min) |
| Display Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 1800 nits (peak) |
| Display Size | 7.93 inches, 202.1 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 2240 x 2440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 418 ppi |
| Display Screen Protection | Kunlun Glass 2 or Kunlun Glass (Basalt Tempered) |
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | 4.3 |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 48 MP, (periscope telephoto), 4X Optical Zoom | |
| 40 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Laser AF, LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Battery |
| Battery Capacity | 5110 mAh |
| Charging | 66W Wired |
| Body Color | Black, White, Gray, Blue, Red |
| Other Features | 50W Wireless. 5W Reverse Wired. 7.5W Reverse Wireless. BDS Satellite Calling and Message. |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.