|
|
Huawei Mate 70Tk 98,500 |
| Name | Huawei Mate 70 |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate 70, CLS-AL00 |
| Category | Smartphone |
| Price | 98500 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, November 26 |
| Launch Date | Available. Released 2024, November 26 |
| Body Dimensions | 160.9 x 75.9 x 7.8 mm (6.33 x 2.99 x 0.31 in) |
| Body Weight | 203 g |
| Build | Glass Front, Aluminum Alloy Frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69 Dust/Water Resistant (up to 4m for 30 min) |
| Display Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 2500 nits (peak) |
| Display Size | 6.7 inches, 108.8 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1216 x 2688 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 440 ppi |
| Display Screen Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
| Operating System | Harmony OS |
| OS Version | 4.3 |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 12 MP, (periscope telephoto), 5X Optical Zoom | |
| 40 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Laser AF, LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Battery |
| Battery Capacity | 5300 mAh |
| Charging | 66W Wired |
| Body Color | Black, Purple, White, Green |
| Other Features | 50W Wireless. 5W Reverse Wired. 7.5W Reverse Wireless. BDS Satellite Message (Two-way). |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.