|
|
Hotwav Note 13Tk 19,600 |
| Name | Hotwav Note 13 |
| Brand | Hotwav |
| Model | Note 13 |
| Category | Smartphone |
| Price | 19600 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, October |
| Launch Date | Available. Released 2024, September |
| Body Dimensions | 166.2 × 76.5 × 9.05 mm |
| Body Weight | 237 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 273 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core, Dual-core 1.6 GHz Cortex-A75, Hexa-core 1.4 Ghz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
| Chipset | Unisoc Tiger T606 |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Up to 1 TB |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | 50 MP, (wide) |
| Auxiliary lens | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | V5.0, A2DP |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5160 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Body Color | Ocean Blue, Midnight Black, Violet Purple |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.