|
|
Honor X9c SmartTk 28,500 |
| Name | Honor X9c Smart |
| Brand | Honor |
| Model | X9c Smart |
| Category | Smartphone |
| Price | 28500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, December |
| Launch Date | Exp. Release 2024, December |
| Body Dimensions | 166 x 75.8 x 7.9 mm (6.54 x 2.98 x 0.31 in) |
| Body Weight | 193 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | Waterproof |
| Display Type | TFT LCD, 120Hz, 850 (HBM) |
| Display Size | 6.8 inches, 111.3 cm2 (~88.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 389 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | Magic OS 8 |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 108 MP, (wide) |
| 5 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasound), compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5800 mAh |
| Charging | 35W Wired |
| Body Color | Ocean Cyan, Moonlight White |
| Other Features | 5W Reverse Wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.