|
|
Honor X7aTk 19,999 |
| Name | Honor X7a |
| Brand | Honor |
| Model | X7a |
| Category | Smartphone |
| Price | 19999 |
| Extra Price | 6/128 GB = 19,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, January |
| Launch Date | Available. Released 2023, January |
| Body Dimensions | 167.5 x 76.9 x 8.3 mm (6.59 x 3.03 x 0.33 in) |
| Body Weight | 196 g |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | TFT LCD |
| Display Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 260 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | Magic UI 6.1 |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6765H Helio G37 (12 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6 GB |
| Primary Camera | Quad: 50 MP, (wide) |
| 5 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 22.5W Wired |
| Body Color | Titanium Silver, Ocean Blue, Midnight Black | ||||||
| Other Features | 5W Reverse Wired | ||||||
| Pros |
| ||||||
| Cons |
|
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.