|
|
Honor X6cTk 14,999 |
| Name | Honor X6c |
| Brand | Honor |
| Model | X6c,NIC-LX1, NIC-LX2, NIC-LX3 |
| Category | Smartphone |
| Price | 14999 |
| Extra Price | 6/128 GB = 14,999 Tk |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, June 06 |
| Launch Date | Available. Released 2025, June 06 |
| Body Dimensions | 164 x 75.6 x 8.4 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Body Weight | 199 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Type | TFT LCD, 120Hz, 1010 nits (peak) |
| Display Size | 6.61 inches, 105.3 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 266 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | Magic OS 9 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| QVGA, (depth) | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes (NIC-LX1, NIC-LX2 Only) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5300 mAh |
| Charging | 35W Wired |
| Body Color | Midnight Black, Ocean Cyan, Moonlight White |
| Other Features | Drop Resistant up to 1.5m |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.