|
|
Honor X60 GTTk 37,900 |
| Name | Honor X60 GT |
| Brand | Honor |
| Model | X60 GT, AGI-AN00 |
| Category | Smartphone |
| Price | 37900 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, April 22 |
| Launch Date | Available. Released 2025, April 22 |
| Body Dimensions | 161 x 74.2 x 7.7 mm (6.34 x 2.92 x 0.30 in) |
| Body Weight | 193 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 5000 nits (peak) |
| Display Size | 6.7 inches, 108.5 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1200 x 2664 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 436 ppi |
| Display Screen Protection | Aluminosilicate Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | MagicOS 9 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasonic) |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 6300 mAh |
| Charging | 80W Wired, 47% in 15 min |
| Body Color | Silver, Blue, Black |
| Other Features | 5W Reverse Wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.