|
|
Honor Magic7 RSR Porsche DesignTk 1,47,500 |
| Name | Honor Magic7 RSR Porsche Design |
| Brand | Honor |
| Model | Magic7 RSR Porsche Design, PTP-AN20 |
| Category | Smartphone |
| Price | 147500 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, December 23 |
| Launch Date | Available. Released 2024, December 24 |
| Body Dimensions | 162.7 x 77.1 x 8.8 mm (6.41 x 3.04 x 0.35 in) |
| Body Weight | 228 g |
| Build | Glass Front (Giant Rhino Glass), Glass Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69 Dust/Water Resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR, 1600 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Display Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 453 ppi |
| Display Screen Protection | Giant Rhino Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | MagicOS 9 |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Memory Internal | 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 16 GB, 24 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 180 MP, (periscope telephoto), 3X Optical Zoom | |
| 50 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 50 MP, (wide) |
| TOF 3D, (depth/biometrics sensor) | |
| Camera Features | LiDAR AF, Color Spectrum Sensor, LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit Video |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Battery |
| Battery Capacity | 5850 mAh |
| Charging | 100W Wired |
| Body Color | Agate Grey, Purple |
| Other Features | 80W Wireless. Reverse Wireless. 5W Reverse Wired. Emergency SOS via Satellite (messages only). |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.