|
|
HMD T21Tk 42,500 |
| Name | HMD T21 |
| Brand | HMD |
| Model | T21 |
| Category | Tablet |
| Price | 42500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, May |
| Launch Date | Available. Released 2024, May |
| Body Dimensions | 247.5 x 157.3 x 7.5 mm (9.74 x 6.19 x 0.30 in) |
| Body Weight | 467 g |
| Build | Glass front, aluminum back |
| Network Sim | Nano-SIM |
| Water Resistant | Splash resistant |
| Display Type | IPS LCD, 360 nits (typ) |
| Display Size | 10.36 inches, 305.5 cm2 |
| Display Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 225 ppi |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 8200 mAh |
| Charging | 18W wired, PD3.0 |
| Body Color | Black Steel |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.