|
|
HMD AuraTk 15,490 |
| Name | HMD Aura |
| Brand | HMD |
| Model | Aura |
| Category | Smartphone |
| Price | 15490 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, May |
| Launch Date | Available. Released 2024, May |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.56 inches |
| Display Resolution | 900 x 1600 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 280 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Chipset | Unisoc SC9863A1 (28nm) |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | 13 MP, (wide) |
| Auxiliary lens | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Body Color | Glacier Green, Indigo Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.