|
|
Helio 55Tk 14,999 |
| Name | Helio 55 |
| Brand | Helio |
| Model | Helio 55 |
| Category | Smartphone |
| Price | 14999 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, December |
| Launch Date | Available. Released 2025, December |
| Body Dimensions | 168.6 x 76.6 x 8.55 mm |
| Body Weight | 196.5 g (with Battery) |
| Build | Reusable Plastic (PMMA) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 Dust Tight and Water Resistant (water splashes) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | FHD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 396 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| CPU | Octa-Core 2.0GHz |
| GPU | Arm Mali-G52 MC2 |
| Chipset | MediaTek Helio G92 |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Up to 512 GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with a GPS |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Gravity Sensor, Magnetometer, Gyroscope |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Battery Stand by | 240h (Estimated-Depends on Phone Settings) |
| Battery Talk time | 19h (Estimated-Depends on Network & Phone Settings |
| Charging | 18W Wired |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Graphite Black, Metallic Silver, Silk Green |
| Other Features | Charging Time : 2Hours 30Mins |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.