|
|
Helio 100Tk 19,999 |
| Name | Helio 100 |
| Brand | Helio |
| Model | Helio 100 |
| Category | Smartphone |
| Price | 19999 |
| Extra Price | 8/256 GB = 19,999 Tk 12/256 GB = 21,999 Tk |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, March |
| Launch Date | Available. Released 2025, March |
| Body Dimensions | 162.4 x 73.9 x 8.4 mm |
| Body Weight | 184 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED, 3D Curved |
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Resolution | FHD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Display Screen Protection | Iron Guard |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-Core 2.2GHz |
| GPU | ARM G57 MC2, 1000 MHz |
| Chipset | MediaTek Helio G100 6nm |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 64 MP, (wide) |
| 2 MP, (macro) | |
| VGA | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Duel View Video Mode, LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | G-Sensor, Proximity, Light Sensor, Gyroscope, Magnetic Sensor, Beidou, Glonass, Galileo, In-Display Fingerprint, Face Unlock |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W Wired |
| Body Color | Cosmic Gold, Supernova Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.