|
|
Google Pixel 9aTk 86,900 |
| Name | Google Pixel 9a |
| Brand | |
| Model | Pixel 9a, GXQ96, GTF7P, G3Y12 |
| Category | Smartphone |
| Price | 86900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, March 19 |
| Launch Date | Exp. Release 2025, April |
| Body Dimensions | 154.7 x 73.3 x 8.9 mm (6.09 x 2.89 x 0.35 in) |
| Body Weight | 186 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame, plastic back |
| Network Sim | Nano-SIM and eSIM |
| Water Resistant | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | P-OLED, HDR, 120Hz, 1800 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
| Display Size | 6.3 inches, 94.7 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 422 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.9 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MP7 |
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 48 MP, (wide) |
| 13 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, Panorama, Best Take |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual/tri-band (market/region dependent) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Charging | 23W Wired, PD3.0 |
| Body Color | Obsidian, Porcelain, Iris, Peony |
| Other Features | 7.5W wireless Circle to Search Bypass charging (w/ "Limit to 80%" option enabled) |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.