|
|
Google Pixel 9Tk 89,999 |
| Name | Google Pixel 9 |
| Brand | |
| Model | Pixel 9, G2YBB, GUR25, G1B60 |
| Category | Smartphone |
| Price | 89999 |
| Extra Price | 12/128 GB = 89,999 Tk |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, August |
| Launch Date | Available. Released 2024, August |
| Body Dimensions | 152.8 x 72 x 8.5 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| Body Weight | 198 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Network Sim | Nano-SIM and eSIM |
| Water Resistant | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | OLED, 120Hz, HDR10+, 1800 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
| Display Size | 6.3 inches, 94.7 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 422 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MC7 |
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 48 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 10.5 MP, (ultrawide) |
| Camera Features | LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 4700 mAh |
| Charging | 27W wired, PD3.0, PPS, 55% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Obsidian, Porcelain, Wintergreen, Peony |
| Other Features | 15W wireless (w/ Pixel Stand) 12W wireless (w/ Qi compatible charger) Reverse wireless |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.