|
|
Google Pixel 8aTk 51,800 |
| Name | Google Pixel 8a |
| Brand | |
| Model | Pixel 8a, GKV4X, G6GPR, G8HHN, G576D |
| Category | Smartphone |
| Price | 51800 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, May |
| Launch Date | Available. Released 2024, May |
| Body Dimensions | 152.1 x 72.7 x 8.9 mm (5.99 x 2.86 x 0.35 in) |
| Body Weight | 188 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, plastic back |
| Network Sim | Nano-SIM and eSIM |
| Water Resistant | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Display Type | OLED, HDR, 120Hz, 2000 nits (peak) |
| Display Size | 6.1 inches, 90.3 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 430 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Nona-core (1x3.0 GHz Cortex-X3 & 4x2.45 GHz Cortex-A715 & 4x2.15 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortalis-G715s MC10 |
| Chipset | Google Tensor G3 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 64 MP, (wide) |
| 13 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual/tri-band (market/region dependent) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4492 mAh |
| Charging | Wired, PD3.0 |
| Body Color | Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe |
| Other Features | 7.5W wireless |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.