|
|
Google Pixel 7aTk 43,500 |
| Name | Google Pixel 7a |
| Brand | |
| Model | Pixel 7a, GWKK3, GHL1X, G0DZQ, G82U8 |
| Category | Smartphone |
| Price | 43500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, May |
| Launch Date | Available. Released 2023, May |
| Body Dimensions | 152 x 72.9 x 9 mm (5.98 x 2.87 x 0.35 in) |
| Body Weight | 193.5 g (6.84 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, plastic back |
| Network Sim | Nano-SIM and eSIM |
| Water Resistant | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Display Type | OLED, HDR, 90Hz |
| Display Size | 6.1 inches, 90.7 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 429 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G710 MP7 |
| Chipset | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 64 MP, (wide) |
| 13 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4385 mAh |
| Charging | 18W wired, PD3.0 |
| Body Color | Charcoal, Snow, Sea, Coral |
| Other Features | 7.5W wireless |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.