|
|
Google Pixel 6aTk 34,499 |
| Name | Google Pixel 6a |
| Brand | |
| Model | Pixel 6a, GX7AS, GB62Z, G1AZG |
| Category | Smartphone |
| Price | 34499 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, May |
| Launch Date | Available. Release 2022, July |
| Body Dimensions | 152.2 x 71.8 x 8.9 mm (5.99 x 2.83 x 0.35 in) |
| Body Weight | 178 g |
| Build | Glass Front (Gorilla Glass 3), Aluminum Frame, Plastic Back |
| Network Sim | Nano-SIM and/or eSIM |
| Display Type | OLED, HDR |
| Display Size | 6.1 inches, 90.7 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 429 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (2x2.80 GHz Cortex-X1 & 2x2.25 GHz Cortex-A76 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP20 |
| Chipset | Google Tensor (5 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 6 GB |
| Primary Camera | Dual: 12.2 MP, (wide) |
| 12 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Pixel Shift, Panorama, Auto-HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4410 mAh |
| Charging | Fast Charging 18W |
| Body Color | Chalk, Charcoal, Sage |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.